Abkant Pres Ne Yapar ?

Sac malzemenin kullanıldığı hemen her sektörde mutlak suretle kullanılması gereken “akbant presler”, sac levhaları istenilen şekle getirmek için bükme işlemi uygulayan makinelerdir. Bir adet alt kalıp ve bu kalıba bağlı alt blok ile bir adet üst kalıp ve bu kalıba bağlı üst bloktan oluşan “akbant pres”; işlemeye uygun boyut ve ağırlıklardaki sac levhaları şekillendirmek için  kelimenin tam anlamı ile biçilmiş kaftandır.

Akbant preslerin en çok kullanılan modeli, gelişen teknoloji ışığında ortaya çıkan “CNC hidrolik akbant pres” olmasına rağmen; pnömatik, mekanik ve servo mekanizmalarla basınç uygulayan ve CNC kontrol paneli olmayan modelleri de vardır.

CNC kontrol panelli akbant preslerde; arka dayama olarak tabir edilen kısmın kontrolü daha da kolaylaştırılmıştır. Arka dayama; yerleştirilen sacın işlenme isteği doğrultusunda aşağıya, yukarıya, ileriye ve geriye hareket ettirilebilir. Bükülmek istenen sac malzemenin bu sayesinde en hassas ölçülerde üretilebilmesi mümkün hale gelmektedir. Yapılmak istenen tüm bükme işlemleri CNC kontrol panelindeki simülasyon programı üzerinde animasyonlar halinde oynatılabilir. Bu özellik sayesinde, yapılabilecek olası tüm yanlışlar daha sac işlenmeden program üzerinde görülebilmektedir.

Akbant presler üzerinde bulunan optik sensörlerin yardımı sayesinde bükme işlemindeki tüm safhalar anlık olarak görüntülenebilir. Bu sayede; üretim kalitesini ve üretim hassasiyetini doğrudan belirleyecek olan eğim açısı ile alakalı bilgi net olarak elde edilebilir. CNC kontrol paneli ve optik sensörleri ile kusursuz hale gelen akbant presler sayesinde, akbant operatörü tarafından yapılabilecek tüm hatalar nerede ise sıfır seviyesine indirilmektedir.

Akbant presler imal edilirken “en rahat çalışma ortamını hazırlama” düşüncesi ön planda tutulduğundan dolayı, kullanıcı ergonomisi merkezli ve yüksek verimli çalışma standartları çerçevesinde üretilmiştir.

İlgili sektörlerde bulunan fabrika ve atölyelerin; piyasadaki amansız rekabette bir adım önde olabilmesi için, işletmesine kazandırması gereken makinelerin başında “akbant presler” gelmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>