Abkant Pres Nedir?

Bir alt kalıp ve bir üst kalıp vasıtası ile alt kalıbın bağlandığı alt blok üzerine hidrolik pistonlar yardımıyla kızaklar üstünde hareket gerçekleştiren, ana gövdeye ilişkili konumda olan üst kısımdaki kalıbın bağlı bulunduğu üst bloğun belirli bir ağırlık, belirli bir boy ve kalınlığa haiz sacı; çeşitli biçimlerde bükme işlemine tabi tutan makinedir.

Akbant Preslerin uyguladığı kuvvet, imal ediliş metotlarına göre hidrolik, pnömatik ve elektrikli servo düzeneklerden sağlanır. Üretimin her alanında var olan CNC teknolojisi, akbant perslerde de kullanılmaktadır.

Teknolojinin gelişmesi ile “CNC akbant pres” halini alan makinelerde, arka dayama bölümü CNC kontrol panelinden kumanda edilmektedir. Akbant Pres; arka dayama işleminde dört yönlü hareket kabiliyetine sahiptir. Bu yeteneği sayesinde bükülecek olan saç levha istenilen şekle kolayca getirilebileceği gibi, ölçülerde de maksimum seviyede hassasiyet gözlemlenir. “Arka dayama” kısmı; karmaşık işlemlere tabi tutulacak parçaları bile kolay ve hızlı bir biçimde işleyecek şekilde ayarlanabilmektedir. Akbant preste uygulanacak olan her nevi işlem; uygulanmadan evvel CNC simülatörde animasyon şeklinde gözlemlenerek sıfır hata ile gerçekleştirilebilir.

Bükme işleminin birçok eksen yardımı ile ve bilgisayar kontrolünde yapılıyor olması; akbant presi operatörünün işini bir hayli kolaylaştırır. Akbant presinde bulunan optik sensörler marifeti ile bükme işlemi hakkında eş zamanlı bilgi sahibi olmak mümkündür.

      “Abkant Presler” mukavemeti yüksek ve rijit yapıda imal edildiğinden dolayı rahat ve güvenli çalışma ortamı sağlarlar. Akbant presten en yüksek verimi almak için, presin tüm gövdesinde “St 44 A1” sınıfında bulunan kaliteli malzemeler kullanılmaktadır.

Akbant presler; form değiştirmeyen gövdesi, mukavim rulmanlarla desteklenmiş mukavemeti yüksek denge mili, stoper sistemi sayesinde azami derecede kaliteli işler çıkarmaya yardımcı olur.

Konvansiyonel tarz Tandem Abkant Presleri, uzun profillerin tek parça halinde bükülmesine olanak tanımaktadır. Ayrıca ergonomik yapısı sayesinde rutin ve fazla özellik istemeyen bükme işleri için de yeniden dizayn edilir özelliktedir.

Comments are closed.